Danuta Bogdan, Robert Syrwid i Ryszard Tomkiewicz po raz kolejny odszukali w archiwach najciekawsze dokumenty dotyczące historii Olsztyna tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Tym razem skupili się na archiwaliach dotyczących administracji, spraw narodowościowych i życia codziennego – kultury, rozrywki i oświaty.
Autorzy publikacji korzystali z wielu źródeł. Poszukiwali dokumentów w archiwach i zbiorach prywatnych. Wybrali te, które w najlepszy sposób opisywały powojenne losy Olsztyna. Dokumenty często opisują dramatyczne losy autochtonów oraz osiedleńców przywiezionych do Olsztyna po wojnie. Ale wśród archiwaliów trafiają się również ciekawostki. „Dowiadujemy się, że były wnioski takie: pracowników należy odpowiednio wynagradzać, ażeby nie kradli. Myślę, że jest to właściwe określenie w stosunku do sytuacji, które oczywiście były różne” - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Wybór zgromadzonych dokumentów to znakomita lekcja historii powojennego Olszyna. To również pouczający i ciekawy obraz miasta w okresie największych zawirowań historycznych i politycznych.