Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

ZAPOMNIANE ROŚLINY STRĄCZKOWE

IRZiBŻ PAN
Rośliny strączkowe to kopalna prozdrowotnych substancji – być może także tych, które pomogą walczyć z rakiem. Pytamy o nie profesora Ryszarda Amarowicza z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

TELEWIZJA KOPERNIK: Grupa organicznych związków chemicznych, pochodne fenoli, naturalnie wytwarzane przez rośliny - to encyklopedyczna definicja TANIN. To nadzieja na walkę z rakiem?

prof. RYSZARD AMAROWICZ - KIEROWNIK ZAKŁADU CHEMICZNYCH I FIZYCZNYCH WŁAŚCIWOŚCI ŻYWNOŚCI, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE:  Rzeczywiście taniny są bardzo interesującą grupą związków polifenolowych, ich aktywność jest bardzo duża, czy mogą służyć do walki z nowotworami, to pytanie otwarte, jest wiele publikacji świadczących, że takie właściwości rzeczywiście posiadają taniny. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Na czym polegają badania tych związków prowadzone w IRZIBŻ w Olsztynie?

prof. RYSZARD AMAROWICZ: Zajmujemy się stroną chemiczną, a więc izolujemy te związki z materiału roślinnego, roślin strączkowych, herbaty, przypraw, roślin oleistych, zbóż, oznaczamy zawartość związków, opracowujemy lub adaptujemy metody oznaczania, tam, gdzie nie znamy struktury, współpracujemy z kolegami z innych zakładów. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Powiedzmy wprost, gdzie szukać tych dobroczynnych związków?

prof. RYSZARD AMAROWICZ: Praktycznie we wszystkich nasionach roślin strączkowych związki te występują, biolodzy uważają, że związki te są wytwarzanie, żeby chronić ją przed stresem biogennym, szkodnikami, największa ilość związków znajduje się w okrywie nasiennej roślin strączkowych i ta część roślin jest przez nas badana.

TELEWIZJA KOPERNIK: W jakiej formie powinniśmy dostarczać je do organizmu? Przetworzone, czy surowe pokarmy?

prof. RYSZARD AMAROWICZ: Trzeba je po prostu ugotować, podczas gotowania pewna ilość związków może być utracona, ale pozostaje w roślinie znacząca ilość, nasiona roślin strączkowych są bardzo cenne i powinny być w diecie ważnym elementem, zawierają przeciwutleniacze, błonnik, białko, witaminy.

TELEWIZJA KOPERNIK: Co już udało się wam osiągnąć w zakresie wykrywania i badania tych związków, jakie kolejne cele?

prof. RYSZARD AMAROWICZ: udało nam się opublikować kilka prac, gdzie zdefiniowaliśmy aktywność jak i opisaliśmy strukturę związków polifenolowych w tych nasionach, nasze dokonania znalazły uznanie w Europie, bo instytut zaproszono do udziału w projekcie Horyzont dwadzieścia dwadzieścia.