Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

Raport z dróg

WORD w Olsztynie
Wciąż nie jest dobrze na polskich drogach. Krajowa Rada Bezpieczeństwa przygotowała raport na temat wypadków.

Raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa zawiera statystyki związane z sytuacją na drogach w Polsce w 2018 roku. Jest nieco lepiej niż w latach ubiegłych, ale nadal Polska jest w czołówce państw o najwyższej liczbie wypadków w Europie. Wypadków, w których jest bardzo wiele ofiar śmiertelnych. „Niestety ta liczba ofiar w roku ubiegłym to 2862 osoby zabite na drogach z różnych przyczyn, generalnie przyczyn leżących po stronie kierujących pojazdami i niestosowaniu się przez nich do elementarnych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Także biorąc pod uwagę takie trendy ogólne, biorąc pod uwagę to, jak bardzo bezpieczeństwo ruchu drogowego na europejskich drogach się poprawiło – w Polsce jeszcze mamy bardzo wiele w tym zakresie do zrobienia” - mówi Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Na drogach Warmii i Mazur problemy są od lat podobne. „To, co nas smuci to że cały czas mamy do czynienia z nietrzeźwymi kierowcami na naszych drogach, którzy też są sprawcami części tych tragicznych zdarzeń drogowych. Nie ma w zasadzie tygodnia, żeby policjanci nie zatrzymali kilkudziesięciu takich nieodpowiedzialnych kierowców. Wśród najczęstszych przyczyn wypadków drogowych to wciąż jest prędkość, nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, dociskanie tego pedału gazu za bardzo, za mocno, przekręcanie manetki motocykla za mocno” - informuje sierż. sztab. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Te spostrzeżenia policji na temat przyczyn wypadków częściowo potwierdza raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa. „To jest płaszczyzna związana z niestosowaniem limitów prędkości, a w zasadzie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, to jest czynnik związany z nieodpowiedzialnymi zachowaniami najmłodszych uczestników ruchu drogowego, mówię tutaj o kierujących pojazdami, czyli młodych kierowcach w wieku 18 - 24 lata i to cały czas jest niestety bardzo duży odsetek wypadków, które są związane z pieszymi, jako niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego” - wymienia Marcin Kiwit.

W statystykach bardzo dużą grupę ryzyka stanowią seniorzy na drodze, ale również rowerzyści i motocykliści. Specyficzne dla Warmii i Mazur są natomiast wypadki spowodowane tzw. twardym otoczeniem dróg. Czyli – przydrożnymi alejami drzew.