Historia podmiejskiego transportu sięga roku 1960, gdy na trasę wyjechał pierwszy autobus łączący Słupy z Olsztynem. W miarę wzrostu liczby mieszkańców, rosły też potrzeby. Od 2010 roku obowiązuje porozumienie o komunikacji podmiejskiej, które Gmina Dywity zawarła z Gminą Olsztyn. Początkowo autobusy linii 82 i 88 dojeżdżały do przystanku przy ul. Reymonta. 1 stycznia 2016 zmienił się jednak układ komunikacyjny w Olsztynie – i tym samym w Dywitach.
Teraz mieszkańcy Dywit korzystają z trzech linii autobusowych: 108, 110 i 112. Kursy linii 108 i 112 wydłużono aż do Dworca Głównego, zaś linia 110 zapewnia szybkie połączenie do centrum Olsztyna. Linie obsługują niskopodłogowe, komfortowe autobusy, a rozkład dopasowywany jest do potrzeb mieszkańców.
Gmina pamięta również o dzieciach, które uczą się w szkołach na terenie Gminy Dywity. Obowiązek ich dowożenia realizowany jest na dwa sposoby. „Albo poprzez zakup biletu elektronicznego – z tego środka transportu korzysta 175 uczniów – a do tego mamy wyłonionego przewoźnika prywatnego, który realizuje dowożenie z miejscowości wiejskich” - wyjaśnia Krzysztof Zienkiewicz z Urzędu Gminy w Dywitach.
Są też plany dalszego rozwoju transportu publicznego, w tym zakupu trzech autobusów przy wsparciu funduszy unijnych. „Szykujemy się do uruchomienia linii dowozowych, będzie to linia D1, D2 i D3, te linie będą obsługiwały małe miejscowości, a punktami zbiorczymi będą przystanki w Dywitach oraz w Słupach” - zapowiada Krzysztof Zienkiewicz.
Na funkcjonowanie transportu publicznego samorząd gminy Dywity wydaje rocznie ponad milion złotych. Jest on ciągle monitorowany, a ewentualne uwagi dotyczące jego funkcjonowania można zgłaszać do urzędu gminy: transport@ugdywity.pl.