Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

Rozwój Dobrego Miasta

KOPERNIK.TV
Dobre Miasto wie, jak inwestować i rozwijać się. Dzięki Ponadlokalnemu programowi rewitalizacji sieci miast Cittaslow udało się zmodernizować 3 budynki: 2 przy ulicy Górnej oraz 1 przy ul. Olsztyńskiej.

Dzięki przynależności do stowarzyszenia miast Cittaslow, Dobre Miasto może stale się rozwijać. Jedną z wielu inwestycji jest modernizacja budynków mieszczących się przy ulicy Olsztyńskiej 3, Górnej 24 oraz Górnej 9a. Wartość projektu to ponad 10 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 7 mln złotych. „Przedmiotem inwestycji jest rewitalizacja 3 budynków należących do gminy Dobre Miasto wraz z zagospodarowaniem terenu. Realizacja tego projektu wynika z potrzeb, które są zawarte i opisane w lokalnym programie rewitalizacji gminy Dobre Miasto w ramach Ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow” - informuje Łukasz Walerowski z Urzędu Miejskiego w Dobrym Mieście.

Zabiegi modernizacyjne miały na celu zatrzymanie degradacji, przywrócenie sprawności technicznej oraz oprawę wyglądu budynków. Inwestycja zakładała stworzenie m.in. pomieszczeń biurowych, socjalnych, świetlic, czy miejsc warsztatowych. Kupiono także niezbędne wyposażenie. Sama modernizacja to nie wszystko – celem było utworzenie ośrodka działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście, by aktywizować osoby społecznie wykluczone. „Jest to projekt, który został i w zasadzie nadal jest realizowany w ramach priorytetu pierwszego: włączenie społeczne i jest niejako uzupełnieniem projektu, który został napisany przez gminę Dobre Miasto i dotyczył rewitalizacji. Wsparciem objęliśmy 60 osób zamieszkujących tereny rewitalizowane i był to program, który polegał przede wszystkim na podniesieniu aktywności społecznej i zawodowej” - tłumaczy Monika Ćwiek, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście.

Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału między innymi w warsztatach polegających na treningu umiejętności osobistych, interpersonalnych, czy rozwijających kapitał społeczny. Projekt zakładał także konsultacje z prawnikiem i psychologiem. „Jestem zadowolona, że zdobyłam kolejne doświadczenie. Zdobyłam zawód, pracuję i cieszę się bardzo” - mówi Anna Fiedorowicz, uczestniczka projektu.

Dzięki projektowi napisanemu przez Gminę Dobre Miasto, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wzbogacił się w niezbędny sprzęt, który posłuży prowadzeniu warsztatów i niesieniu pomocy mieszkańcom. Zmodernizowane budynki służą także jako miejsce spotkań Polskiego Koła Emerytów i Rencistów. Pieniądze z projektu pozwoliły kupić meble, specjalistyczne wyposażenie do pracowni rękodzielniczych oraz inne niezbędne narzędzia pracy.