Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

Wyjątkowy fresk w Urzędzie Wojewódzkim

URZĄD WOJEWÓDZKI
19. lutego obchodziliśmy rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie poświęcony mu fresk.

„Nadanie ziem chłopom polskim” to fresk nawiązujący do pobytu Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Dzieło, znajdujące się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, powstało w 1954 roku i przez lata było niedostępne. Odsłonięto je w 2017 roku. „Postacią bardzo ważną jest Mikołaj Kopernik. To jest wybitny przedstawiciel renesansu europejskiego, można powiedzieć także polskiego i tutaj warmińskiego. To był wybitny uczony, który przywracał świetność Warmii. Przecież Warmia była zniszczona w okresie wojny 13-letniej. Mikołaj Kopernik odbudowywał, lokował wsie” – przypomina wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

Malowidło znajdujące się na I piętrze Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, wykonane zostało nietypową techniką, polegającą na malowaniu mokrego tynku. Początkowo jego autorstwo niesłusznie przypisywano Julianowi Dadlezowi. Teraz wiemy, że jego twórcami w rzeczywistości byli Jan Ilkiewicz, Henryk Oszczakiewicz i Antoni Szymaniuk. „To jest dość wyjątkowe, bo nie malowano w tej technice, właśnie z tego powodu, że wymaga tempa. Trzeba namalować, póki tynk nie stwardnieje. Czyli trzeba być doskonale przygotowanym do pracy, mieć umiejętności warsztatowe, no i taką pewną odwagę” – mówi Anna Szymańska, konserwator dzieł sztuki z Muzeum Warmii i Mazur.

Z okazji obchodów 548. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w holu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie zorganizowano wystawę, na której można oglądać nie tylko fresk, ale i zdjęcia jego autorów, w tym również fotografie dokumentujące prace nad malowidłem poświęconym wybitnemu astronomowi.