Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

Projekty Drwęcy i Pasłęki

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki zakończyło realizację projektów wspierających rozwój regionu.

Stowarzyszenie Krainy Drwęcy i Pasłęki jest lokalną grupą działania, która aktywizuje mieszkańców, rozwija obszary wiejskie oraz wspiera rozwój przedsiębiorczości. Do biura LGD wpłynęło 12 wniosków, z czego w konkursie wybrano 5. Każdy z projektów mógł dostać dofinansowanie w wysokości do 50 tysięcy złotych. „Dzięki naszej organizacji jednostki sektora terytorialnego, mieszkańcy, organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są to konkursy, a więc najlepsze złożone wnioski do biura otrzymują możliwość dofinansowania realizacji swoich lub oddolnych pomysłów” – wyjaśnia Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki. „Grantobiorcami były 4 organizacje pozarządowe z naszego obszaru oraz jedna parafia. Całkowita wartość grantu wynosi od 5 do 50 tysięcy” – dodaje Monika Kawiecka, specjalista ds. administracji i monitoringu sprawozdawczości.

Jednym ze zrealizowanych projektów był remont remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukcie. Dzięki dofinansowaniu w postaci niecałych 50 tysięcy złotych wyremontowano świetlicę, zakupiono defibrylator, zamontowano lampy solarne, a także wstawiono gablotę do ekspozycji pamiątek.

Kolejnym grantobiorcą była Parafia pw. świętego Antoniego we Florczakach. Dzięki dofinansowaniu w postaci 46 tysięcy złotych przeprowadzono prace konserwatorskie drewnianej dzwonnicy, zmodernizowano dojście do kościoła, założono monitoring, a także utworzono ścieżkę edukacyjną z roślinnością.

Ważną inwestycją jest plac zabaw w Taborzu. To atrakcja dla mieszkańców, ale i gości przyjeżdżających do tej urokliwej wsi. Z funduszy na lata 2007 – 2013 zbudowano wiaty rekreacyjne. Tegoroczny projekt skierowany jest do dzieci i nosi nazwę „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.  Plac zabaw skonstruowany został zgodnie ze wszystkimi wymogami bezpieczeństwa.

Beneficjentem programu było również Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dąbrównie. Projekt miał na celu utworzenie pracowni muzyczno-tanecznej oraz plastycznej. Postawiono również ścianę pamięci. Inwestycja jest szansą dla kreatywnych mieszkańców Dąbrówna na realizowanie swoich pasji. Koszt projektu wyniósł niecałe 50 tysięcy złotych.