WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

Targi chłopskie "Smaki Jesieni"

SKANSEN W OLSZTYNKU
Za nami 18. edycja Targów Chłopskich w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Tegoroczna odsłona nosiła nazwę „Smaki Jesieni”.

W Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku zorganizowano 18. już edycję targów chłopskich. Tegoroczna impreza odbyła się pod nazwą „Smaki jesieni”. Wydarzeniu towarzyszyły liczne występy zespołów folklorystycznych, animacje dla dzieci, kiermasz lokalnych produktów, a także warsztaty robienia bączków, druku oraz tworzenia postaci z liści, kasztanów i papieru.

„Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, gdzie mieszka, jakie były jego korzenie. Jak dawniej żyli mieszkańcy Warmii i Mazur i między innymi poprzez różnego rodzaju warsztaty, pokazy, prelekcje opowiadamy o tym, jak wyglądało życie na dawnej wsi warmińskiej i mazurskiej” – mówi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. „Jesień to podsumowanie i tego działania w obrębie rolniczym, w obrębie środowiskowym, gdzie jest mnóstwo przetworów, mnóstwo smakołyków, a co najważniejsze, są one tradycyjne, naturalne, regionalne, z naszego regionu, bywa że i z Polski” – dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Do tradycji nawiązywały liczne pokazy dawnego życia na wsi. Na gości czekało strzyżenie owiec, jazda konna oraz kiszenie różnych warzyw, w tym kapusty. „Kiedyś po wykopkach panie kisiły kapustę, przynoszono do domu rówki i była cięta na szatkownicy, nożami, zbierała się cała rodzina. I po szatkowaniu tej kapusty była wkładana do beczki, przekładana warstwami, gdzie sypano sól, dodawano kminek” – opowiada Urszula Trzcińska, pracownik Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Uczestnicy mogli również zdobyć wiedzę na temat ziemniaka na dawnych terenach Warmii i Mazur oraz dawnych jesiennych prac w ogrodzie. Było również pieczenie ziemniaka w ognisku.