Powiat olsztyński swoją promocję opiera na postaci Mikołaja Kopernika, który właśnie na Warmii spędził większość swojego życia – ponad 40 lat. Był nie tylko astronomem, ale również lekarzem, ekonomistą i zarządcą dóbr biskupstwa warmińskiego. W 2023 roku przypadnie 550. rocznica urodzin Kopernika, w związku z czym Starostwo Powiatowe w Olsztynie przygotowuje wiele produktów opartych na recepturach sporządzonych przez astronoma. Mają one promować Warmię.
Pierwszym z nich jest sublimat winny, o którym już dziś można powiedzieć, że stał się flagowym produktem ziemi warmińskiej. Kolejnym jest olej wyprodukowany z rzepaku odmiany Copernicus. Pierwsza promocyjna partia już się rozeszła, ale rzepak tej odmiany ma być posiany na potrzeby produkcji oleju na polach przy Zespole Szkół w Smolajnach. Nieopodal budynku olsztyńskiego starostwa powstał też zaułek Mikołaja Kopernika, który obsadzony jest roślinami związanymi z postacią astronoma.
Starostwo ma również pomysł, by przyciągnąć turystów śladami Węgrów, którzy na Warmii odcisnęli swoje piętno. Wśród nich był Andrzej Batory, bratanek króla Stefana Batorego, biskup warmiński. Wielokulturowość Warmii ma być również pokazana na przykładzie żyjących tu do II Wojny Światowej Żydów, po których pozostała wyjątkowa synagoga w Barczewie. Projekt „Szlak Świętej Warmii”, mający niebawem przekształcić się w stowarzyszenie gmin, również będzie przyczyniał się do promocji regionu.