Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie realizuje projekt, którego celem jest scalenie księgozbiorów znajdujących się w posiadaniu sześciu największych książnic w mieście, ich cyfryzacja i udostępnienie wszystkim, którzy chcą z nich korzystać. Elektroniczna baza proweniencji oznacza zebranie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów przedwojennych, czyli tych, które stanowią dziedzictwo regionu.
Obecnie tworzony jest indeks proweniencji, który umożliwi wyszukiwanie według różnych kryteriów poszukiwanych woluminów. W ramach projektu zostanie również odtworzona pierwsza biblioteka świecka, powstała w 1945 roku dzięki Emilii Sukertowej-Biedrawinie, która ratowała wiele księgozbiorów po wojnie. Pierwszeństwo w pozyskiwaniu książek mieli wtedy naukowcy z dużych polskich uniwersytetów, jednak wiele cennych woluminów udało się odzyskać.
Jednym z założeń projektu jest przygotowanie konferencji naukowej, referaty, artykuły naukowe poświęcone zbiorom. Celem jest pokazanie szerokiej publiczności cennego dziedzictwa piśmienniczego znajdującego się w zbiorach w Olsztynie. Do projektu zapraszani będą również badacze z innych ośrodków naukowych. Projekt ma się zakończyć w 2024 roku, ale będzie to baza otwarta – jeśli będzie możliwa kontynuacja marzeniem historyków jest, aby ująć w nim również inne cenne księgozbiory w regionie.