Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KIWITY

Profesjonalizm w egzaminowaniu

IZBA RZEMIOSŁA
Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości powołała nowych członków komisji egzaminacyjnych.

W malowniczo położonym Hotelu Star Dadaj pod Olsztynem odbyło się szkolenie dla członków komisji egzaminacyjnych. Spotkanie miało na celu przygotowanie i doskonalenie umiejętności osób wchodzących w skład komisji powołanych na kadencję 2023-2028 przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Aby każdy z egzaminatorów znał zasady egzaminowania, podstawy i wszystkie czynności związane z egzaminowaniem w znanym rzemiośle, od czeladnika do mistrza włącznie” – mówi Krzysztof Ornowski, wiceprezes ds. oświatowych w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Będziemy szkolić egzaminatorów, którzy zostają powołani do komisji egzaminacyjnych. Mamy 49 kwalifikacji zawodowych, więc do każdej kwalifikacji zawodowej są potrzebni egzaminatorzy, czyli przewodniczący, zastępcy i członkowie” – dodaje Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Spotkanie rozpoczął Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Adam Przybysz. Wraz z Wiceprezesem ds.

Oświatowych Krzysztofem Ornowskim wręczył powołania do komisji egzaminacyjnych oraz certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu. Był to

symboliczny gest, podkreślający znaczenie i rangę pracy członków komisji egzaminacyjnych. „Doświadczenie jest bardzo ważne dlatego, że tu są młodzi ludzie, którym często się też pomaga przy tych egzaminach, żeby było im łatwiej podejść do tych egzaminów” – mówi Irena Ogulewicz, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej w zawodzie fryzjer.

Członkami komisji zostają rzemieślnicy. To prawdziwi fachowcy w swojej dziedzinie. „Wyszkoliliśmy już ponad 50 absolwentów, z tego ponad 20 jest moimi pracownikami. Chcę nadmienić, że szkoleniem zajmuję się od roku 70., także jesteśmy z tym bardzo mocno związani” – podkreśla Janusz Gruszczewski, przewodniczący komisji egzaminacyjnej w zawodzie ślusarz. „Wykorzystujemy wszystkie możliwości, żeby tych młodych ludzi przekonać do zawodów, które są rzadkimi zawodami, takie jak lakiernik pojazdów samochodowych. Jest to dość duże wyzwanie, bo ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że to jest dobra praca, ale żeby być dobrym w czymś, to trzeba po prostu chcieć być dobrym i trzeba chcieć się kształcić” – zaznacza Rafał Ruch, członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie lakiernik samochodowy. Uczestnictwo w szkoleniu umożliwiało też wymianę doświadczeń i poznanie najnowszych trendów w swoim fachu.

Po oficjalnej części rozpoczęły się szkolenia merytoryczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów z Wydziału Oświaty i Centrum Kształcenia Zawodowego, kierownika Annę Zajączkowską i inspektora Agnieszkę Drwiegę przy wsparci informatycznym. Wybrane zagadnienia z psychologii, reagowanie w trudnych sytuacjach, stres zdającego i stres egzaminatora zostały szczegółowo omówione przez psychologa Stanisława Sadurskiego.